4. ročník soutěže „Přeměna odpadů na zdroje“ se kvůli koronaviru ruší

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a agentura CzechInvest rozhodly o zrušení 4. ročníku soutěže „Přeměna odpadů na zdroje“. A to kvůli pandemii koronaviru.  Vyhlášení soutěže v budoucnosti se odvíjí od epidemiologické situace, o novinkách bude MPO informovat na webu www.druhotnasurovina.cz, na těchto stránkách i prostřednictvím dalších komunikačních kanálů. Děkujeme za pochopení.      Zdroj: Tisková zpráva MPO ČR

Izolace z recyklované celulózy v zimě zahřeje a v létě ochladí

Převzato ze Zajímej.se. Česká firma CIUR, která sídlí v Brandýse nad Labem, vykupuje staré noviny a vyrábí z nich výrobky na bázi celulózy. Ročně zpracovává více než 50 tisíc tun druhotných surovin. Jeden z nich – Climatizer plus, je foukaná izolace, která v zimě hřeje, v létě chladí. Celulóza se kombinuje s minerálními solemi tak, aby se po uplynutí životnosti dala dále využít.  Výrobou izolace se firma zabývá už od roku 1991. Izolace byla jejich prvním výrobkem, postupně portfolio rozšířili až na dnešních 57 výrobků z recyklovaného papíru. Papír pro svoje výrobky odebírají od papíren a tiskáren (např. nepovedený tisk Číst více…

Hnojivo Florium využívá k výrobě žížalí pomocníky

Převzato ze Zajímej.se. Žížaly jsou skvělým pomocníkem při zpracování bioodpadů. Živí se organickými zbytky rostlin a vylučují kvalitní kompost.  Všech těchto výhod využívá firma Florium, která vyrábí velkoobjemové plastové vermikompostéry, které můžou domácnosti, firmy i obce využít pro kompostování rostlinných zbytků. Ve vlastních vermikompostérech zpracovávají bioodpady z okolí a produkují ekologické hnojivo Florium, které se dá použít pro všechny typy rostlin. Žížaly žijí ve vermikompostéru, což je nádoba, která se skládá z několika komor. Do kompostéru vkládáte organické zbytky, ty žížaly sní a potom, co projdou jejich trávicím traktem, se z nich stává kvalitní kompost.  Výluh z kompostu je kvalitní univerzální Číst více…

Česká re-use centra zachraňují věci celoročně

Převzato ze Zajímej.se. Několik obcí v Česku už vybudovalo svoje re-use centra, kde se věci zachraňují celoročně. Proč ale čekat, než se vám podaří re-use centrum otevřít? Můžete si vyzkoušet zájem občanů a zachránit nechtěné věci v rámci tzv. re-use dne, který je na organizaci podstatně jednodušší.  Takto to dělají v obci Pozořice, kde letos již podruhé uspořádali akci Reuse Pozořice. S tímto nápadem obec dokonce vyhrála v minulém ročníku soutěže Přeměna odpadů na zdroje 3. místo v kategorii Veřejná správa. Proč Reuse? Projekt REUSE POZOŘICE vznikl jako počin motivující ke snižování odpadů z domácností a obce za cílem omezení nadbytečné spotřeby Číst více…

Kolekce Koko Chanel přetváří vaječné skořápky na psaníčka

Kristina Zejkanová vytvořila v rámci svého studia na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni pod vedením Jany Potiron originální kolekci Koko Chanel, která pracuje s odpadovým materiálem. “Jelikož moc ráda experimentuji a zkouším neobvyklé věci, už od začátku jsem se soustředila na vývin nového materiálu. Mou vizí bylo spojit tradici v odlévání do forem a aktuální postoj k inovativním materiálům,” popisuje začátky svého projektu Zejkanová. Neobyčejně obyčejná krása Vytváření nejrůznějších alternativních materiálů je jedním z populárních a nevyhnutelných směrů současného designu. Zejkanová se proto snažila zaměřit na předměty z každodenního života, které lidé vyhazují, aniž by pro ně Číst více…

Podpora nízkouhlíkových technologií – V. výzva v rámci OP PIK

Agentura pro podnikání a inovace zveřejnila již V. výzvu “Nízkouhlíkové technologie – Druhotné suroviny” v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK).  Cílem Výzvy je podpora konkurenceschopnosti podniků a udržitelnosti české ekonomiky prostřednictvím zaváděním inovativních technologií v oblasti využití druhotných surovin. Tím přispět k vytvoření příznivého prostředí pro rozvoj infrastruktury tohoto nového zpacovatelského odvětví v ČR.    Na co lze získat podporu? Na zavádění inovativních technologií: k získávání druhotných surovin v kvalitě vhodné pro další využití kterými se budou z použitých výrobků získávat efektivním způsobem cenné druhotné suroviny na výrobu výrobků vyrobených z druhotných surovin Kdo může žádat o Číst více…

RESPIRO – kouzla z odpadů

Cykloduše, hasičské hadice, autoplachty nebo gramodesky jsou produkty, pro které bychom asi těžko hledali po jejich dosloužení další účel. Firmě RESPIRO se pro ně však povedlo najít další uplatnění. Z hasičských hadicí, autoplachet nebo cykloduší šije neotřelé batohy a z gramodesek vyrábí hodiny na zeď. Společně s Institutem Cirkulární ekonomiky realizuje navíc projekt Škola bez odpadu. Jeho cílem je změna vnímání odpadu u dětí. Společně s dětmi tak RESPIRO vytváří z odpadu umělecká díla, jež slouží k radosti i užitku v každodenním životě. Díky tomu vznikla futuristická lavička ze staré elektroniky či venkovní stolek ze starých palet, elektroniky a gramodesek. Další ze svých aktivit popisuje obchodní ředitel RESPIRO v krátké reportáži – Číst více…

Recyklované tašky RELU

Tašky značky RELU, které jsou vyrobeny z použitých materiálů, vypadají křehce. Unesou však klidně i osmikilový nákup a nerozhodí je ani déšť. Pro jejich výrobu využívá autorka použité pytle od potravin, poškozené textilie nebo staré kožené kabáty. Životnost tašky je přibližně 9 měsíců, a když doslouží, zavírání i popruh z lana lze použít k výrobě další tašky a zbytek vytřídit. Kreativní duše si tuto tašku mohou dokonce samy vyrobit v rámci workshopu. Mimo jiné se během něj dozvědí, jak mohou zpracovat podobný typ odpadu, jaký využívá ke své výrobě sama autorka tašek.

Chráněná dílna přešívá staré na nové

V chráněné dílně Arkadie jsou zaměstnání lidé se zdravotním a mentálním postižením, jež starým věcem vdechují nový život. Ze starých riflí, manšestrových kalhot nebo sukní šijí krásné zástěrky, tašky, hračky, obálky na knihy, chňapky a jiné věci. Další nevyužité oblečení zužitkují na výrobu podšívek pod různé aplikace. Na zmar tu nepřijde jediný knoflík. Výrobní materiál získávají z veřejných sbírek, které průběžně vyhlašují, a své výrobky prodávají ve svém obchůdku a na regionálních trzích.

Brýle ze starých lyží

Designér Jakub Neufuss má za sebou hromadu úspěšných projektů. V rámci studia SKUBB, kde působí společně s Honzou Salanským vytvořili vlastní kolekci brýlí Neus. Na originální brýlové obruby přitom používají staré lyže a snowboardy. Navíc je Jakub Neufuss vyrábí na míru svým zákazníkům. „Ještě před tím, než začnu brýle dělat, potřebuju člověka, který si u mě brýle objednal, blíž poznat. Zajímám se o to, co dělá, co ho baví, jak tráví volný čas. Jedině tak dokážu vytvořit brýle, které budou nejen originální, ale stanou se také nedílnou součástí jeho osobnosti,“ prozrazuje Neufuss. Do obrub lze zasadit jak dioptrická, tak i sluneční skla.