Podpora nízkouhlíkových technologií – V. výzva v rámci OP PIK

Agentura pro podnikání a inovace zveřejnila již V. výzvu „Nízkouhlíkové technologie – Druhotné suroviny“ v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK).  Cílem Výzvy je podpora konkurenceschopnosti podniků a udržitelnosti české ekonomiky prostřednictvím zaváděním inovativních technologií v oblasti využití druhotných surovin. Tím přispět k vytvoření příznivého prostředí pro rozvoj infrastruktury tohoto nového zpacovatelského odvětví v ČR.    Na co lze získat podporu? Na zavádění inovativních technologií: k získávání druhotných surovin v kvalitě vhodné pro další využití kterými se budou z použitých výrobků získávat efektivním způsobem cenné druhotné suroviny na výrobu výrobků vyrobených z druhotných surovin Kdo může žádat o Číst více…

RESPIRO – kouzla z odpadů

Cykloduše, hasičské hadice, autoplachty nebo gramodesky jsou produkty, pro které bychom asi těžko hledali po jejich dosloužení další účel. Firmě RESPIRO se pro ně však povedlo najít další uplatnění. Z hasičských hadicí, autoplachet nebo cykloduší šije neotřelé batohy a z gramodesek vyrábí hodiny na zeď. Společně s Institutem Cirkulární ekonomiky realizuje navíc projekt Škola bez odpadu. Jeho cílem je změna vnímání odpadu u dětí. Společně s dětmi tak RESPIRO vytváří z odpadu umělecká díla, jež slouží k radosti i užitku v každodenním životě. Díky tomu vznikla futuristická lavička ze staré elektroniky či venkovní stolek ze starých palet, elektroniky a gramodesek. Další ze svých aktivit popisuje obchodní ředitel RESPIRO v krátké reportáži – Číst více…

Recyklované tašky RELU

Tašky značky RELU, které jsou vyrobeny z použitých materiálů, vypadají křehce. Unesou však klidně i osmikilový nákup a nerozhodí je ani déšť. Pro jejich výrobu využívá autorka použité pytle od potravin, poškozené textilie nebo staré kožené kabáty. Životnost tašky je přibližně 9 měsíců, a když doslouží, zavírání i popruh z lana lze použít k výrobě další tašky a zbytek vytřídit. Kreativní duše si tuto tašku mohou dokonce samy vyrobit v rámci workshopu. Mimo jiné se během něj dozvědí, jak mohou zpracovat podobný typ odpadu, jaký využívá ke své výrobě sama autorka tašek.

Chráněná dílna přešívá staré na nové

V chráněné dílně Arkadie jsou zaměstnání lidé se zdravotním a mentálním postižením, jež starým věcem vdechují nový život. Ze starých riflí, manšestrových kalhot nebo sukní šijí krásné zástěrky, tašky, hračky, obálky na knihy, chňapky a jiné věci. Další nevyužité oblečení zužitkují na výrobu podšívek pod různé aplikace. Na zmar tu nepřijde jediný knoflík. Výrobní materiál získávají z veřejných sbírek, které průběžně vyhlašují, a své výrobky prodávají ve svém obchůdku a na regionálních trzích.

Brýle ze starých lyží

Designér Jakub Neufuss má za sebou hromadu úspěšných projektů. V rámci studia SKUBB, kde působí společně s Honzou Salanským vytvořili vlastní kolekci brýlí Neus. Na originální brýlové obruby přitom používají staré lyže a snowboardy. Navíc je Jakub Neufuss vyrábí na míru svým zákazníkům. „Ještě před tím, než začnu brýle dělat, potřebuju člověka, který si u mě brýle objednal, blíž poznat. Zajímám se o to, co dělá, co ho baví, jak tráví volný čas. Jedině tak dokážu vytvořit brýle, které budou nejen originální, ale stanou se také nedílnou součástí jeho osobnosti,“ prozrazuje Neufuss. Do obrub lze zasadit jak dioptrická, tak i sluneční skla.

Ekologický paddleboard

Paddleboardy brázdí české stojaté vody už nějaký ten pátek. Firma Green Planet Investment vyrábí tato plovací prkna zcela z odpadního materiálu. Na výrobu používá materiál z přepravních beden převážně z automobilového průmyslu. Všechny odřezky, které během výroby vzniknou, se opět drtí a přetvářejí na granulát, jenž firma prodává k dalšímu využití. Právě drcení plastového odpadu je původní aktivitou společnosti. Do jejího výrobního procesu jsou v rámci programu sociální odpovědnosti zapojeni také hendikepovaní spoluobčané s mentálním postižením. Po ukončení své životnosti se dá celý paddleboard znovu recyklovat. Drobné oděrky či poškození lze velmi snadno zacelit, svým vlastníkům tak vydrží opravdu dlouho.

Papírnictví z druhé ruky

Designérky Sára Bergmannová a Michaela Klihavcová recyklují nevyužité materiály, z nichž vytvářejí nádherné zápisníky, notesy, bloky, fotoalba, balicí papíry a další produkty. Materiály tak pod jejich rukama dostávají druhou šanci. Jejich produkty jsou jedinečné a noví majitelé nad nimi mohou přemýšlet, jaké příběhy jsou skryté v použitých materiálech. Všechna díla jsou sdružená pod značkou REFORMÁT, jež původně vznikla jako projekt pro bakalářskou práci na půdě Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Woodcock – ze starého nábytku nový

Vyučený umělecký truhlář Daniel Tůma pracoval dlouhou dobu jako šéfredaktor lifestylového magazínu. Jednoho dne se rozhodl osamostatnit. A tak otevřel dílnu v bývalé Pragovce, ve Vysočanech, kde začal s renovovací starého nábytku. Krátce po otevření dílny se mu naskytla možnost odvézt si velké množství použitého dřeva z jedné zbourané fabriky v Praze. Při tom jej napadlo začít z něj vyrábět nový nábytek. Vše opracovává ručně a pro povrchovou úpravu vybírá přírodní oleje a vosky nebo ekologické nátěry. Díky tomu lze dřevo opět recyklovat. Nábytek z dílny Daniela Tůmy si můžete prohlédnout na webu www.woodcock.cz.

Každý člověk za rok vyhodí 339 kg různého odpadu

V roce 2016 jsme produkovali 25,8 milionů tun odpadu. Většinu ho mají na svědomí firmy. Jejich podíl na celkovém objemu je 84,6 %. Nejčastěji jde o stavební a demoliční suť. Zatímco množství odpadu u podniků klesá, domácnosti drží opačný trend. Na každého občana ČR připadlo v roce 2016 celkem 339 kg různého odpadu. To je o 7,5 % více než v předchozím roce. Dobrou zprávou je, že každý rok stoupá množství tříděného odpadu. Papír, sklo, plasty nebo nápojové kartony recykluje 72 % všech domácností. Ve třídění obalů je Česká republika druhým nejlepším státem Evropské unie. Z recyklovaných plastů se vyrábějí Číst více…

Snowboardy z odpadů

Na konstrukci snowboardů využil jejich tvůrce Max Schröder odpadky, které původně měly skončit v koši nebo ještě hůř – pohozené u vody či vyplavené mořem. Jádro snowboardu tvoří stará EUR paleta, která je rozebraná na jednotlivá prkna a znovu spojená. K lepení posloužilo epoxidové lepidlo, které vyrábí firma Entropy z odpadu, jenž vzniká při výrobě celulózy a bio paliv. Na horní folii využil Max Schröder plastové odřezky a víčka od PET lahví. Odpad tak tvoří 80 % nového výrobku. Zbývajících 20 % zabírá skelná tkanina, která je zároveň důležitou konstrukční vrstvou snowboardu.